Dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. uczelni
W 2005 roku podjął pracę na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej w Instytucie Architektury Tekstyliów, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora. Stopień doktora uzyskał w 2007 roku, a doktora habilitowanego – w 2016 roku. Doskonaląc swoje kwalifikacje zawodowe i badawcze, odbył staże naukowe na Wydziale Technologii i Projektowania w Sankt Petersburgu (Rosja), na Wydziale Włókienniczym Uniwersytetu w Budapeszcie (Węgry), w Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Belgia) na Wydziale Metalurgii i Materiałoznawstwa w Katedrze Kompozytów w ramach stypendium Marie Curie i na Wydziale Włókienniczym Uniwersytetu Technicznego w Gandawie (Belgia).
W latach 2011-2013 realizował jako kierownik projekt habilitacyjny „Modelowanie sztywności zginania technicznych struktur tkanych przeznaczonych na rurowe taśmy transporterowe” ze ścisłą współpracą z FTT w Wolbromiu. Jednocześnie do 2014 roku realizował projekt własny badawczy w ramach konkursu "Mobilność Plus" na Katolickim Uniwersytecie w Leuven przy współudziale firmy Bekintex (Belgia) pt: „Badanie i modelowanie dzianin z włókien metalowych wykorzystywanych przy formowaniu szyb samochodowych”. W latach 2019-2021 był kierownikiem projektu „Wzornictwo praktyczne na Politechnice Łódzkiej - studia II stopnia” współpracując z ponad 35 firmami.
Jego działalność naukowa obejmuje przede wszystkim zagadnienia z zakresu kształtowania struktur włókienniczych o sprecyzowanym przeznaczeniu. Zajmuje się modelowaniem struktury i własności tkanin poddanych obciążeniom statycznym oraz wyrobów włókienniczych z przeznaczeniem na kompozyty, struktur tkanych z przeznaczeniem na taśmy transporterowe oraz dzianin z włókien stalowych wykorzystywane podczas formowania szyb samochodowych, haftu technicznego, tekstylnych barier akustycznych oraz mikro-tomografii komputerowej wykorzystywanej do analiz struktur włókienniczych.
W ramach pracy dydaktycznej między innymi kształci w zakresie projektowania i realizacji projektów plastycznych na krośnie z mechanizmem Żakarda i haftu komputerowego. Uwzględniając teoretyczne elementy twórczego projektowania, przekazuje wiedzę dotyczącą technologicznych oraz artystycznych aspektów wyrobów włókienniczych, szczególnie z przeznaczeniem na wzmocnienie kompozytów. Ze studentami, przyjeżdżającymi na Politechnikę Łódzką w ramach wymiany Erasmus, realizuje między innymi European Project Semester. Jest wydziałowym koordynatorem wymiany studentów w ramach Erasmus Plus.
Ponadto jest certyfikowanym Coachem „International Coaching Community”, posiada certyfikat International Project Management Association – IPMA na poziomie „D”, ukończył szkolenie Trenerów Zarządzania Matrik oraz Tutoringu.
Jest współautorem wielu publikacji oraz prezentacji na krajowych i międzynarodowych konferencjach.