Przejdź do treści
Instytut Architektury Tekstyliów,
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Wytworzenie i charakterystyka zrównoważonych włóknistych materiałów kompozytowych o cechach trudnopalności dedykowanych dla przemysłu lotniczego

czyste technologie, przyjazne, wspierające środowisko i usługi, nanomateriały/metamateriały,

Materiały kompozytowe stanowią specyficzną grupę materiałów, których właściwości oraz kierunki zastosowania można „przewidzieć” już w procesie produkcji. Dzieje się tak ponieważ są one projektowane z myślą o konkretnym przeznaczeniu, dążąc do uzyskania materiału o jak najlepszych parametrach. Bardzo ważną cechą kompozytu jest możliwość wpływania na jego kształt, pożądany rozmiar czy też rozmieszczenie komponentów w jego strukturze. Wybór potrzebnych materiałów podyktowany jest nie tylko ich parametrami, ale przede wszystkim założonymi przez projektanta żądanymi właściwościami wytworzonego kompozytu, związanymi z jego późniejszym przeznaczeniem. Popularyzacja konstrukcji kompozytowych wiąże się z szeregiem korzyści związanych nie tylko z ich trwałością i wytrzymałością w procesie eksploatacji.  

Celem projektu zbudowania ognioodpornego  ale ekologicznego, biodegradowalnego z włókien naturalnych lnu i/lub konopi kompozytu włókienniczego charakteryzującego się niską masą właściwą. Praca związana jest z badaniami wykonywanymi w ramach międzynarodowego projektu Horyzont Europa SustDesigTex. Powstałe elementy mogą posłużyć jako wybrane części wykorzystane w samolocie, dronie lub samochodzie. Celem studenta będzie zapoznanie się z literaturą  dotyczącą tematyki projektu. Dobranie odpowiednich materiałów (włókien, polimerów, żywic, apretur), zbudowanie prototypu, przetestowanie w laboratorium Wydziału  i przeanalizowanie wyników testów wyciągając wnioski. Projekt będzie realizowany metodą Design Thinking.

Wszelkie działania i kierunki projektowania oraz realizacji projektu będą uzależnione od kreatywności i zaangażowania studenta przy wsparciu promotora.