Przejdź do treści
Instytut Architektury Tekstyliów
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Biodegradowalny ale niepalny kompozyt – jak to zrobić?

czyste technologie, przyjazne, wspierające środowisko i usługi, nanomateriały/metamateriały,

Materiały kompozytowe stanowią specyficzną grupę materiałów, których właściwości oraz kierunki zastosowania można „przewidzieć” już w procesie produkcji. Dzieje się tak ponieważ są one projektowane z myślą o konkretnym przeznaczeniu, dążąc do uzyskania materiału o jak najlepszych parametrach. Bardzo ważną cechą kompozytu jest możliwość wpływania na jego kształt, pożądany rozmiar czy też rozmieszczenie komponentów w jego strukturze. Wybór potrzebnych materiałów podyktowany jest nie tylko ich parametrami, ale przede wszystkim założonymi przez projektanta żądanymi właściwościami wytworzonego kompozytu, związanymi z jego późniejszym przeznaczeniem. Popularyzacja konstrukcji kompozytowych wiąże się z szeregiem korzyści związanych nie tylko z ich trwałością i wytrzymałością w procesie eksploatacji.

Celem projektu jest rozpoznanie możliwości zbudowania ognioodpornego  ale ekologicznego, biodegradowalnego kompozytu włókienniczego charakteryzującego się niską masą właściwą.

Wytworzony kompozyt powinien mieć właściwości umożliwiające osłonięcie elektroniki przed działaniem ognia.

Celem studenta będzie zapoznanie się z literaturą  dotyczącą tematyki projektu. Wybranie odpowiednich materiałów (włókien, polimerów, żywic, apretur) , zbudowanie prototypu, przetestowanie i sprawdzenie słuszności wybranych materiałów. 

Projekt będzie realizowany metodą Design Thinking.

Wszelkie działania i kierunki projektowania oraz realizacji projektu będą uzależnione od kreatywności i zaangażowania studenta przy wsparciu promotora

Propozycja do wyboru i rozszerzenia: