Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zastosowanie warstw elektroluminescencyjnych na potrzeby wyświetlaczy elastycznych
Warstwy elektroluminescencyjne (EL) odgrywają kluczową rolę w elektronice elastycznej, umożliwiając tworzenie cienkich, lekkich i elastycznych źródeł światła. Dzięki niskiej emisji ciepła i niskiemu zużyciu energii, warstwy EL są idealne do zastosowań w elastycznych wyświetlaczach, podświetleniu paneli kontrolnych, a także w dekoracyjnych i informacyjnych panelach świetlnych. Ich zdolność do jednolitego oświetlenia złożonych kształtów sprawia, że są one używane w zaawansowanych urządzeniach i technologiach, gdzie tradycyjne źródła światła byłyby niepraktyczne.
Celem projektu jest opracowanie i wykonanie zestawu narzędzi oraz procedur niezbędnych do wykonania elastycznych wyświetlaczy elektroluminescencyjnych z zastosowaniem past fosforowych.
Opracowane procedury mogą znaleźć zastosowanie w produkcji zarówno wyświetlaczy bazujących na elastycznych podłożach wykonanych z folii polimidowych, a także na tkaninach. Te ostatnie umożliwią produkcję atrakcyjnej odzieży, na powierzchni której wyświetlone będą ważne informacje.
Badania będą prowadzone w laboratorium elektroniki elastycznej w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych. Głównym stanowiskiem wykorzystywanym w projekcie będzie sitodrukarka AUREL C920. Dla powodzenia projektu niezbędne jest zaprojektowanie i zamówienie w zewnętrznej firmie zestawu sit do sitodrukarki, które pozwolą na precyzyjne drukowanie warstw a także zdefiniowanie wcześniej zaprojektowanych kształtów tych warstw.
Student zaprojektuje kształty warstw w programie graficznym i razem z opiekunem zamówi sita. W międzyczasie wykona procesy próbne na stanowisku z sitodrukarką korzystając z dostępnych sit i past. Student nauczy się wykorzystywać w bezpieczny sposób odczynniki chemiczne niezbędne do prowadzenia badań. Ostatecznie student wykona serię elastycznych wyświetlaczy elektroluminescencyjnych.
Po zakończeniu projektu student potrafi:
- planować i realizować zadania projektowe, w tym technologiczne prace eksperymentalne i serie pomiarowe;
- rejestrować wyniki badań, numerycznie i graficznie opracowywać dane oraz krytycznie analizować i oceniać otrzymane wyniki w odniesieniu do samodzielnie pozyskanej, aktualnej literatury naukowej;
- realizować poprawnie proces osadzania warstw metodą sitodruku oraz charakteryzować warstwy pod kątem ich właściwości optoelektronicznych;
- podejmować dyskusję w zakresie badanego problemu, weryfikować słuszność przyjętych podejść, samodzielnie uzupełniać swoją wiedzę w ramach podjętego tematu, proponować rozwiązania, współpracować z niewielkim zespołem badawczym.
- Umiejętność pracy w niewielkim zespole;
- Znajomość języka angielskiego;
- Dyspozycyjność w ilości 5 godzin w czasie tygodnia;
- Obowiązkowość, terminowość i komunikatywność;
- Zainteresowania związane z tematyką;
- Gotowość do pracy z literaturą dotyczącą projektu;
- Brak strachu przed matematyką :)