Instytut Obrabiarek i TBM
Wydział Mechaniczny

Robot z napędem pneumatycznym przeznaczony do diagnostyki rur

diagnostyka medyczna i przemysłowa, robotyka

W chwili obecnej sieci gazociągowe i wodociągowe są szeroko rozbudowywane zarówno w dużych jak i małych miastach. Niestety z różnych przyczyn może dochodzić do ich uszkodzenia. W chwili obecnej możliwe jest jedynie w przybliżony sposób określenie miejsca, gdzie doszło do awarii i związane jest z koniecznością uciążliwego rozkopywania chodników bądź ulic. W przypadku rur gazowych taki wykop i ewentualne rozcinanie rur w celu naprawy związane jest z ryzykiem wybuchy, nawet jeśli przesył gazu jest zablokowany. Dlatego też coraz większą uwagę poświęca się na projektowanie urządzeń, które mogłyby poruszać się wewnątrz rur. Ważnym aspektem jest aby napęd takiego urządzenia nie zwiększał ryzyka powstania wybuchu, co ma miejsce w przypadku napędów elektrycznych.

W związku z powyższym głównym celem projektu jest opracowanie urządzenia, które mogłoby poruszać się w rurach i będzie napędzane pneumatycznie. Takie urządzenie pomoże firmom budowlanym, inspektorom nadzoru na łatwą i bezpieczną diagnostykę rur, które mogą być wypełnione substancjami łatwopalnymi.

W ramach projektu planowane jest zbudowanie urządzenia, które na bazie sztucznych mięśni elastycznych, poduszkowych bądź McKibbena, będzie mogło odpychać się od ścianek rur i poruszać wzdłuż niej – zarówno do przodu jak i do tyłu. Z uwagi na konieczność diagnostyki długiego przewodu rurowego konieczne jest opracowanie modułów napędowych, które będzie można łączyć w dłuższe urządzenie, bez konieczności zmiany programu sterującego.

Preferowany kierunek studiów:

- automatyka i robotyka

- mechanika i budowa maszyn

Propozycja do wyboru i rozszerzenia: