Przejdź do treści

dr inż. Łukasz Frącczak

Mechanika

Swoje życie zawodowe związałem z szeroko pojętą automatyką i robotyką. Zainteresowanie tą dziedziną rozpocząłem jako student kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Wiedzę i kompetencje poszerzyłem kończąc studia doktoranckie z zakresu Budowa i Eksploatacja Maszyn i w 2011r. obroniłem doktorat.

Od 2011 roku pracuję jako adiunkt w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn w Politechnice Łódzkiej. Obecnie jestem członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna oraz jestem członkiem Rady Kierunku Automatyka i Robotyka.

Nadal rozwijam swoje zainteresowania w robotyce ze szczególnym uwzględnieniem Robotyki Medycznej i Mobilnej. Na dzień dzisiejszy prowadzę badania z zakresu sztucznych mięśni pneumatycznych w zastosowaniach medycznych.

Jeśli chodzi o proces kształcenia, to pełni on wyjątkową rolę w moim życiu zawodowym. Prowadzę zajęcia z programowania robotów, programowania w języku C++, Robotyki Mobilnej i Medycznej. Prowadzę również zajęcia projektowe, laboratoryjne, projekty aplikacyjne, jak również i liczne prace dyplomowe z ww. zakresu zainteresowań.

Moje zainteresowania naukowe związane są z robotyką medyczną. Brałem udział w badaniach nad robotem kardiochirurgicznym Robin Heart. Prace nad robotyką medyczną kontynuowałem prowadząc badania nad robotem wężo-podbonym służącym do diagnostyki jelit. W raz z zespołem badawczym opracowaliśmy dwie różne konstrukcje robotów wykorzystujące sztuczne mięśnie pneumatyczne, które zostały opatentowane. Obecnie kontynuuję prace badawcze nad robotem przeznaczonym do diagnostyki jelit.  Prowadzę badania z zakresu nowych napędów pneumatycznych opartych o technologię sztucznych mięśni.

Od kilku lat równolegle prowadzę badania związane z topografią powierzchni w szczególności topografią tkanin gofrowanych. Wypracowałem metodę pomiaru bazującą na kilkuetapowej analizie struktury powierzchni. Metoda ta wykorzystuje dane w postaci zeskanowanej powierzchni metodami optycznymi i analizie chmury punktów pod kątem geometrii.

Wyniki sowich prac badawczych publikuję w recenzowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym jak również na konferencjach branżowych.

Wolne chwile poświęcam na czytanie książek z gatunków fantazy oraz science-fiction. Uważam, że obcowanie z literaturą pozwala na poszerzanie horyzontów, odprężenie i wzbogacenie wyobraźni. Są to cechy szczególnie istotne w kreatywnym myśleniu, jakie jest niezbędne w życiu codziennym jak i zawodowym.

Między górami a morzem nie mam problemu wyboru – góry. Wchodzenie na szczyty, podziwianie widoków i same przygotowania do wędrówki są dla mnie jak „ładowanie akumulatora”.

Z podróży zarówno prywatnych jak i służbowych jako pamiątki zabieram ze sobą monety, dzięki temu wzbogacam swoją kolekcję. Oprócz tematyki międzynarodowej, okres PRL oraz monety obiegowe 2 i 5 zł pełnią szczególną rolę w mojej kolekcji – od nich rozpocząłem swoją przygodę numizmatyczną.

Tematy badawcze