Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Czy skrzynka musi być czarna?
Sztuczna inteligencja AI, a w szczególności uczenie głębokie, odniosła w ostatnich latach ogromny sukces i znajduje zastosowanie wielu dziedzinach. Rewolucję zapoczątkowały splotowe sieci neuronowe, które umożliwiły skuteczne rozwiązywanie problemów wizyjnych (rozpoznawanie, detekcja i segmentacja obiektów na zdjęciach). Kolejnym milowym krokiem stały się transformery wykorzystywane w przetwarzaniu języka naturalnego (tłumaczenie tekstów, ogromne modele językowe wykorzystywane przez ChatGPT). Niejako w tle rozwinęły się również grafowe sieci neuronowe zdolne przewidywać własności struktur grafowych. Wśród ich interesujących zastosowań warto wymienić poszukiwanie związków chemicznych o pożądanych własnościach (w szczególności leków), czy też opracowywanie systemów rekomendacyjnych zarówno do celów społecznych (w tym związanych z bezpieczeństwem), jak i biznesowych.
Wszystkie te spektakularne rozwiązania mają jednak jedną wspólną wadę. Realizowane są przez sztuczne sieci neuronowe, które z punktu widzenia ich twórców są tak zwanymi czarnymi skrzynkami. Wiemy, że w odpowiedzi na dane wejściowe dają nam prawidłowe wyniki, jednak nie do końca wiemy jak to robią. Z tego powodu od pewnego czasu rozwija się dziedzina nauki, której celem jest bądź wyjaśnienie co w takich skrzynkach się dzieje bądź tworzenie skrzynek, których działanie jest prostsze do zrozumienia. Jest to tak zwana objaśnialna sztuczna inteligencja XAI.
Celem projektu jest zastosowanie technik XAI do objaśniania działania wytrenowanych modeli. Realizacja projektu będzie polegała wpierw na zapoznaniu się z narzędziami umożliwiającymi tworzenie i trenowanie sieci neuronowych (ekosystem PyTorch) oraz ich objaśnianie (na przykład Captum czy Quantus). Następnie zostaną wybrane i wytrenowane modele, które będą podlegać objaśnieniu. Zostaną one wybrane tak, aby wyniki interpretacji ich działania były użyteczne dla ekspertów dziedzinowych, dla których zostały one stworzone. Prace powinny zostać zakończone syntetycznym opisaniem wyników badań w postaci raportu.
Przeprowadzenie eksperymentów może być procesem złożonym obliczeniowo, wymagającym dostępu do odpowiedniego sprzętu (karty GPU). Dlatego, w przypadku bardziej skomplikowanych modeli i/lub dużych zbiorów danych, wykorzystany będzie mógł być sprzęt obliczeniowy wskazany przez opiekuna projektu lub komercyjne rozwiązania chmurowe.
Student:
- potrafi korzystać ze wskazanego środowiska uczenia maszynowego i związanych z nim bibliotek,
- zna podstawowe zasady budowania i objaśniania rozwiązań informatycznych wykorzystujących uczenie maszynowe,
- umie wykorzystywać narzędzia umożliwiające interpretację działania wytrenowanych modeli uczenia maszynowego.
- Umiejętność pracy w niewielkim zespole.
- Znajomość języka angielskiego.
- Dyspozycyjność w ilości 4 godzin w czasie tygodnia (spotkania związane z omówieniem realizacji projektu).
- Minimalne zaangażowanie w ilości 12 godzin w czasie tygodnia (czas przeznaczony na realizację projektu).
- Obowiązkowość, terminowość i komunikatywność.
- Zainteresowania związane z tematyką uczenia maszynowego.
- Gotowość do pracy z literaturą dotyczącą projektu.
- Umiejętność programowania w języku Python.