Przejdź do treści

dr inż. Arkadiusz Tomczyk

Informatyka

Nauczycielem akademickim jestem od 20 lat. Przez cały ten czas prowadzę zajęcia związane z obszarami: uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, analizy danych, przetwarzania obrazów oraz inżynierii oprogramowania (po polsku i po angielsku). Byłem promotorem ponad 50 prac inżynierskich  i magisterskich, a także opiekunem pomocniczym w dwóch ukończonych przewodach doktorskich. W swojej pracy dydaktycznej miałem kontakt z wieloma firmami z branży IT z regionu łódzkiego, takimi jak:  TomTom, Hexagon, Ericpol, Atos, Transition Technologies, Fujitsu, Idemia, Hycom. Od wielu lat bywam opiekunem merytorycznym praktyk studenckich organizowanych na Politechnice Łódzkiej przez International Association for the Exchange of Students for Technical Experience – IAESTE. Byłem zatrudniony jako wykładowca w ramach projektu INFORMATYKA - kierunek zamawiany na Politechnice Łódzkiej. Jestem również opiekunem laboratorium w ramach CTI - Centrum Technologii Informatycznych, a pracując w Instytucie Informatyki organizuję spotkania grupy studentów zainteresowanych tematyką analizy obrazów i grafów.

Moje doświadczenie naukowe obejmuje przetwarzanie i analizę obrazów, w szczególności metody aktywnych konturów, jak również rozpoznawanie wzorców i uczenie maszynowe. W latach 2013 - 2017 byłem kierownikiem projektu badawczego poświęconego Kognitywnym Hierarchicznym Aktywnym Podziałom, metodzie łączącej aktywne kontury ze strukturalną reprezentacją zawartości obrazu. Projekt ten finansowany był przez Narodowe Centrum Nauki. Obecnie biorę aktywny udział w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (projekty związane z analizą obrazów oraz analizą danych pod kątem oszczędności zużycia energii). Oprócz współpracy z firmami zaangażowanymi w te projekty badawcze, utrzymuję również kontakt naukowy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi (zarówno z jednostkami naukowymi jak i szpitalami klinicznymi) oraz innymi jednostkami medycznymi w Łodzi. Moje aktualne zainteresowania naukowe skupione są na technikach uczenia maszynowego (splotowe sieci neuronowe, transformery) stosowanych do analizy obrazów i grafów, które znajdują zastosowanie w chemii, w analizie danych pochodzących z sieci społecznościowych oraz naturalnie w systemach wizyjnych. Jestem autorem lub współautorem około 50 artykułów naukowych, rozdziałów i prac konferencyjnych.

Oprócz zainteresowań naukowych na Politechnice Łódzkiej realizuję również swoje pasje związane z tworzeniem oprogramowania. Jestem zatrudniony w projekcie CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w którym tworzę narzędzie do automatycznej oceny programów, Jest ono wdrożone w ramach klastra Kubernetes zarządzanego przez Uczelniane Centrum Informatyczne – UCI naszej uczelni i pomaga młodzieży rozwijać swoje umiejętności programistyczne.  Poza uczelnią poświęcam czas rodzinie. Lubię czytać książki, gotować i jeść nowe potrawy, zwiedzać nowe miejsca i uprawiać sporty zespołowe (w szczególności siatkówkę).

Tematy badawcze