Przejdź do treści

dr inż. Arkadiusz Tomczyk

Informatyka

Nauczycielem akademickim jestem od ponad 20 lat. Przez cały ten czas prowadzę zajęcia związane z obszarami: uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, analizy danych, przetwarzania obrazów oraz inżynierii oprogramowania (po polsku i po angielsku). Byłem promotorem ponad 50 prac inżynierskich i magisterskich, a także opiekunem pomocniczym w dwóch ukończonych przewodach doktorskich. W swojej pracy dydaktycznej miałem kontakt z wieloma firmami z branży IT z regionu łódzkiego, takimi jak: TomTom, Hexagon, Ericpol, Atos, Transition Technologies, Fujitsu, Idemia, Hycom. Opiekowałem się merytorycznie uczestnikami praktyk studenckich organizowanych na Politechnice Łódzkiej przez International Association for the Exchange of Students for Technical Experience – IAESTE. Byłem zatrudniony jako wykładowca w ramach projektu INFORMATYKA - kierunek zamawiany na Politechnice Łódzkiej. Jestem również opiekunem laboratorium w ramach CTI - Centrum Technologii Informatycznych, a pracując w Instytucie Informatyki organizuję spotkania grupy studentów zainteresowanych tematyką analizy obrazów i grafów.

Moje doświadczenie naukowe obejmuje przetwarzanie i analizę obrazów, w szczególności metody aktywnych konturów, jak również rozpoznawanie wzorców i uczenie maszynowe. W latach 2013 - 2017 byłem kierownikiem projektu badawczego poświęconego Kognitywnym Hierarchicznym Aktywnym Podziałom, metodzie łączącej aktywne kontury ze strukturalną reprezentacją zawartości obrazu. Projekt ten finansowany był przez Narodowe Centrum Nauki. Biorę aktywny udział w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (projekty związane z analizą obrazów oraz predykcją szeregów czasowych). Oprócz współpracy z firmami zaangażowanymi w te projekty badawcze, utrzymuję również kontakt naukowy z jednostkami medycznymi w Łodzi oraz jednostkami badawczymi (uczelniami) w innych miastach. Moje aktualne zainteresowania naukowe skupione są na technikach uczenia maszynowego (splotowe sieci neuronowe, transformery i ich uogólnienia) stosowanych do analizy obrazów i grafów, które znajdują zastosowanie w chemii, w analizie danych sekwencyjnych oraz naturalnie w systemach wizyjnych. Jestem autorem lub współautorem około 50 artykułów naukowych, rozdziałów i prac konferencyjnych.  

Oprócz zainteresowań naukowych na Politechnice Łódzkiej realizuję również swoje pasje związane z tworzeniem oprogramowania. Byłem zatrudniony w projekcie CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w którym stworzyłem narzędzie do automatycznej oceny programów. Było ono wdrożone w ramach klastra Kubernetes zarządzanego przez Uczelniane Centrum Informatyczne – UCI naszej uczelni i pomagało młodzieży rozwijać swoje umiejętności programistyczne.  Poza uczelnią poświęcam czas rodzinie. Lubię czytać książki, grać w szachy, gotować i jeść nowe potrawy, zwiedzać nowe miejsca i uprawiać sporty zespołowe (w szczególności siatkówkę).

Tematy badawcze