Instytut Technologii Polimerów i Barwników
Wydział Chemiczny

Współczesne wyzwania w projektowaniu powłok polimerowych

Chemia dla przemysłu i medycyny

Intensywny rozwój nowych materiałów w ostatnich latach spowodowany był między innymi zagrożeniem ze strony wirusa SARS-CoV-2, czy działaniami wojennymi. Z tego powodu wiele ośrodków naukowych prowadzi intensywne badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa człowieka i jego otoczenia, poprzez opracowanie nowych materiałów polimerowych m. in. specjalistycznych powłok ochronnych.

Celem prac badawczych jest zaprojektowanie i wykonanie funkcjonalnych powłok polimerowych, które mógłby wykazywać działanie bakteriostatyczne (antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe) bądź kamuflażowe (o określonym zakresie odbicia światła).

Powłoki polimerowe o właściwościach bakteriostatycznych bądź mogą być zastosowane do pokrywania tekstyliów, które stosuje się w szpitalach i ośrodkach opieki społecznej, natomiast powłoki kamuflażowe mogą służyć do otrzymywania materiałów chroniących żołnierzy podczas operacji wojskowych.

W ramach planowanych prac laboratoryjnych zostaną wykonane powłoki polimerowe zwierające  wyselekcjonowane dodatki nadające otrzymanym materiałom pożądane cechy użytkowe (dobranie składów i warunków otrzymywania).

W celu zbadania powłok zostaną wykorzystane różne techniki badawcze, m. in. DMA, DSC, TGA, FTIR, kalorymetria stożkowa, spektrofotometria UV-Vis, czy testy biostatyczne.

Student powinien wykazać się umiejętnością pracy w zespole, obowiązkowością i terminowością oraz wykazać gotowość do pracy z literaturą dotyczącą projektu.