Wydział Chemiczny
Współczesne wyzwania w projektowaniu powłok polimerowych
Intensywny rozwój nowych materiałów w ostatnich latach spowodowany był między innymi zagrożeniem ze strony wirusa SARS-CoV-2, czy działaniami wojennymi. Z tego powodu wiele ośrodków naukowych prowadzi intensywne badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa człowieka i jego otoczenia, poprzez opracowanie nowych materiałów polimerowych m. in. specjalistycznych powłok ochronnych.
Celem prac badawczych jest zaprojektowanie i wykonanie funkcjonalnych powłok polimerowych, które mógłby wykazywać działanie bakteriostatyczne (antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe) bądź kamuflażowe (o określonym zakresie odbicia światła).
Powłoki polimerowe o właściwościach bakteriostatycznych bądź mogą być zastosowane do pokrywania tekstyliów, które stosuje się w szpitalach i ośrodkach opieki społecznej, natomiast powłoki kamuflażowe mogą służyć do otrzymywania materiałów chroniących żołnierzy podczas operacji wojskowych.
W ramach planowanych prac laboratoryjnych zostaną wykonane powłoki polimerowe zwierające wyselekcjonowane dodatki nadające otrzymanym materiałom pożądane cechy użytkowe (dobranie składów i warunków otrzymywania).
W celu zbadania powłok zostaną wykorzystane różne techniki badawcze, m. in. DMA, DSC, TGA, FTIR, kalorymetria stożkowa, spektrofotometria UV-Vis, czy testy biostatyczne.
- Student zapozna się z metodami otrzymywania powłok specjalistycznych (powłoki biostatyczne i o określonym zakresie odbicia światła).
- Student zapozna się z metodami badawczymi, jakie są niezbędne do określenia właściwości użytkowych otrzymanych powłok.
- Student poszerzy swoją widzę w zakresie otrzymywania funkcjonalnych powłok polimerowych.
Student powinien wykazać się umiejętnością pracy w zespole, obowiązkowością i terminowością oraz wykazać gotowość do pracy z literaturą dotyczącą projektu.