Przejdź do treści
Instytut Technologii Polimerów i Barwników
Wydział Chemiczny

Roślinny świat chemii na pomoc polimerom zmieniającym otaczający nas świat

procesy fizyko-chemiczne, polimery inteligentne

Celem badań będzie otrzymanie hybrydowych kompozytów biopolimerowych o właściwościach samonaprawiających się i pochodzących z surowców odnawialnych. W roli modyfikatorów zastosowane zostaną multifunkcjonalne substancje pochodzenia roślinnego.

Celem projektu będzie modyfikacja fizykochemiczna naturalnych substancji pochodzenia roślinnego i ich aplikacja w ekologicznych matrycach polimerowych. Następnie określony zostanie wpływ biododatków na właściwości wybranych materiałów. Na podstawie analizy zmian właściwości mechanicznych, termicznych oraz optycznych przed i po starzeniu klimatycznym oceniona zostanie degradowalność próbek.

Projektowanie polimerów i proekologicznych kompozytów modyfikowanych fitozwiązakmi jest stosunkowo nowym podejściem pod kątem wydłużania czasu życia materiałów oraz nadawanie im unikalnych cech, takich jak antybakteryjność oraz przeciwgrzybiczność. Tego typu tworzywa są obecnie w centrum zainteresowania i mają coraz większą szansę stać się powszechnie stosowanymi materiałami konstrukcyjnymi, przede wszystkim w branży medycznej, opakowaniowej, samochodowej, lotniczej, czyli tam, gdzie ekologiczność materiału jest najbardziej pożądana, ze względu na jej istotny wpływ na bezpieczeństwo, czyli nietoksyczność.

1. Spektroskopia FTIR -ATR

Analiza widm pod kątem obecności substancji aktywnych,

Analiza termiczna TG, DSC

Ocena stabilności termicznej biododatków przed wprowadzeniem do polimerów/ocena możliwości zastosowania w przetwórstwie tworzyw na podstawie temperatur rozkładu materiału roślinnego i odniesienia do temperatur przetwórstwa polimeru.

2. Analiza właściwości kompozycji przed i po starzeniu (symulowane starzenie klimatyczne):

FTIR (analiza widm spektroskopowych oraz wyznaczenie indeksu karbonylowego)

Właściwości mechaniczne (wyznaczenie współczynnika starzenia)

Kąt zwilżania i energia powierzchni

Analiza zmiany barwy (Cie-Lab)