Wydział Chemiczny
Roślinny świat chemii na pomoc polimerom zmieniającym otaczający nas świat
Celem badań będzie otrzymanie hybrydowych kompozytów biopolimerowych o właściwościach samonaprawiających się i pochodzących z surowców odnawialnych. W roli modyfikatorów zastosowane zostaną multifunkcjonalne substancje pochodzenia roślinnego.
Celem projektu będzie modyfikacja fizykochemiczna naturalnych substancji pochodzenia roślinnego i ich aplikacja w ekologicznych matrycach polimerowych. Następnie określony zostanie wpływ biododatków na właściwości wybranych materiałów. Na podstawie analizy zmian właściwości mechanicznych, termicznych oraz optycznych przed i po starzeniu klimatycznym oceniona zostanie degradowalność próbek.
Projektowanie polimerów i proekologicznych kompozytów modyfikowanych fitozwiązakmi jest stosunkowo nowym podejściem pod kątem wydłużania czasu życia materiałów oraz nadawanie im unikalnych cech, takich jak antybakteryjność oraz przeciwgrzybiczność. Tego typu tworzywa są obecnie w centrum zainteresowania i mają coraz większą szansę stać się powszechnie stosowanymi materiałami konstrukcyjnymi, przede wszystkim w branży medycznej, opakowaniowej, samochodowej, lotniczej, czyli tam, gdzie ekologiczność materiału jest najbardziej pożądana, ze względu na jej istotny wpływ na bezpieczeństwo, czyli nietoksyczność.
1. Spektroskopia FTIR -ATR
Analiza widm pod kątem obecności substancji aktywnych,
Analiza termiczna TG, DSC
Ocena stabilności termicznej biododatków przed wprowadzeniem do polimerów/ocena możliwości zastosowania w przetwórstwie tworzyw na podstawie temperatur rozkładu materiału roślinnego i odniesienia do temperatur przetwórstwa polimeru.
2. Analiza właściwości kompozycji przed i po starzeniu (symulowane starzenie klimatyczne):
FTIR (analiza widm spektroskopowych oraz wyznaczenie indeksu karbonylowego)
Właściwości mechaniczne (wyznaczenie współczynnika starzenia)
Kąt zwilżania i energia powierzchni
Analiza zmiany barwy (Cie-Lab)
- Posiada podstawową i ugruntowaną wiedzę z matematyki, fizyki, chemii i elektrotechniki niezbędną do zrozumienia i opisu procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w przyrodzie oraz realizowanych w szeroko rozumianej technice i technologii.
- szczegółową, uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie technologii chemicznej nieorganicznej i organicznej, technologii środków ochrony roślin, polimerów, barwników i środków chemii gospodarczej, technologii radiacyjnych, ma wiedzę dotyczącą ich właściwości i modyfikacji, zna trendy rozwojowe w zakresie nowoczesnych technologii oraz recyklingu zużytych produktów finalnych
- Potrafi klasyfikować, dobierać, modyfikować i analizować różne związki chemiczne (surowce), do zastosowań w technologii chemicznej; potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania istniejących rozwiązań technicznych, w szczególności w odniesieniu do aparatury chemicznej, instalacji technologicznej, systemów pomiarowych i automatyki; potrafi opracować koncepcję technologiczną procesu i na tej podstawie opracować założenia do projektu instalacji technologicznej, potrafi wykorzystać komputerowe metody obliczeniowe, do rozwiązywania zagadnień w projektowaniu instalacji technologicznych
- Potrafi posłużyć się właściwie dobranymi metodami i urządzeniami umożliwiającymi pomiar wielkości fizykochemicznych charakteryzujących procesy technologiczne; potrafi projektować i przeprowadzać odpowiednie eksperymenty chemiczne, pomiary i testy technologiczne oraz analizować i interpretować dane wraz z oceną wiarygodności wyników oznaczeń; potrafi zastosować wiedzę z dziedziny metrologii i automatyki w zadaniach wymaganych do realizacji i kontroli procesów przemysłowych w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym.
- Umiejętność pracy w zespole,
- Znajomość języka angielskiego,
- Dyspozycyjność w ilości 5 godzin w czasie tygodnia,
- Obowiązkowość i terminowość,
- Zainteresowania związane z tematyką biopolimerów i ekologii
- Gotowość do pracy z literaturą dotyczącą projektu
- Umiejętność przygotowywania raportów i sprawozdań z wykonanych badań
- Umiejętność prezentacji wyników badań