Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Pieszo przez miasto
Rys problemu Zapewne każdy z nas odnosi wrażenie, że w niektórych miastach poruszanie się pieszo jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż w innych. Często nasza pozytywna, lub negatywna percepcja wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, bądź jego brakiem. Na nasze odczucia wpływa określony sposób ukształtowania przestrzeni: zabudowy, zieleni, infrastruktury. Zainicjowana w tym roku współpraca pomiędzy Politechniką Łódzką, a grupą partnerskich europejskich uniwersytetów pozwoli zbadać omawiane tu zjawiska w różnych uwarunkowaniach geograficznych, a także umożliwi dokonanie porównań. Ostatecznie projekt ma na celu polepszenie jakości życia i funkcjonowania w środowisku miejskim. Wyniki badań mogą bowiem dostarczyć zarówno planistom, jak i decydentom cennej wiedzy z zakresu kreowania bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni. |
Zakładanym ogólnym efektem uczenia się jest umiejętność wykonywania zadań pozbawionych instrukcji i stałej procedury postępowania. Ponadto planuje się wypracować u uczestnika programu innowacyjne podejście zarówno do formułowania problemów badawczych, jak i ich rozwiązywania.
- Najważniejsze wśród wymiernych efektów:
- przygotowanie wyczerpującej „mapy myśli” oraz analizy SWOT;
- seria raportów dokumentujących przebieg prac;
- częściowe opracowania merytorycznie opisujące bieżące wyniki pracy badawczej;
- wspólne wystąpienie konferencyjne;
- publikacja naukowa;
- ewentualny staż w ośrodku badawczym lub uczestnictwo w letniej szkole naukowej.
Udział w programie wymaga od uczestników interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień projektowo-badawczych. Niezwykle przydatna jest otwartość na zdobywanie wiedzy w różnych obszarach nauki. W zakresie obsługi komputera, na etapie przystąpienia do projektu wymagane są jedynie podstawowe umiejętności.
Wymagana jest znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Oczekiwana jest bowiem gotowość do zagranicznych wyjazdów i udziału w imprezach naukowych. Mile widziane są cechy charakteru ułatwiające realizację projektu, takie jak kreatywność, rzetelność i zdolność do podejmowania wyzwań oraz otwartość.