Katedra Mechaniki Konstrukcji
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Materiały i konstrukcje inspirowane bioniką

Systemy i materiały od nano- do makro-skali: inteligentne materiały budowlane

Bionika w ogólnym znaczeniu jest wykorzystywaniem w różnych dziedzinach techniki pewnych rozwiązań występujących w sposób naturalny w przyrodzie [1]. Na przestrzeni wieków wiele rozwiązań bionicznych zostało już zaadoptowanych w architekturze i budownictwie, lecz ogrom i zróżnicowanie form przyrodniczych pozwala sądzić, że w tej dziedzinie jest jeszcze mnóstwo obszarów do zbadania. W szczególności ciekawym aspektem zastosowania bioniki w budownictwie są struktury drzewiaste będące wynikiem optymalizacji pewnych obiektów mechanicznych [2][3]. Dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, takich jak np. algorytmy genetyczne czy sieci neuronowe, możliwe jest uzyskanie sztucznych struktur, których odpowiedniki zostały ukształtowane przez naturalne procesy ewolucyjne zachodzące w przyrodzie.

Celem projektu jest:

-  poszukiwanie nowych obszarów bioniki, które można zastosować w architekturze, budownictwie czy inżynierii materiałowej,

- wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do optymalizacji topologii wybranych struktur wykorzystywanych w budownictwie takich jak kratownice, ramy, tarcze czy płyty oraz ich połączenia,

- tworzenie nowych materiałów z wewnętrzną mikrostrukturą o określonych własnościach statycznych i/lub dynamicznych,

- projektowanie wnętrz pomieszczeń, jak i całych budynków w oparciu o inspirację bioniką, tak aby zwiększyć szeroko pojęty komfort użytkowników.

W zależności od możliwości technicznych, finansowych i organizacyjnych w projekcie przewiduje się zarówno modelowanie teoretyczne statyki i dynamiki struktur bionicznych poprzez eksperymenty numeryczne, jak i wykonywanie modeli analizowanych struktur za pomocą drukarek 3D i testowanie ich rzeczywistych własności mechanicznych.

Zakres badań obejmuje:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Bionika

[2] Białkowski S., Topology Optimisation Influence on Architectural Design Process - Enhancing Form Finding Routine by tOpos Toolset utilisation, 2018, Computer Science, http://papers.cumincad.org/data/works/att/ecaade2017_099.pdf

[3] A.Wirowski, I. Kowalczyk, Optimization on compressive strength of sandwich plates with internal arborescent microstructure, Journal of Sandwich Structures & Materials, 2023, https://doi.org/10.1177/10996362231209034

Obowiązki:

- w pierwszej części projektu student zapoznaje się z zagadnieniami bioniki, problematyką nowoczesnej architektury i budownictwa, a także problemami związanymi z optymalizacją konstrukcji i sztuczną inteligencją,

- w drugiej części projektu student albo samodzielnie definiuje i analizuje nowy autorski obszar zastosowań bioniki w budownictwie albo przechodzi do pogłębienia analizy i modelowania struktur drzewiastych w inżynierii materiałowej i budownictwie przy wykorzystaniu metod i narzędzi dostarczonych przez mentora,

- w trzeciej części projektu student pod opieką mentora podsumowuje projekt,  jeśli będzie to możliwe poprzez tworzenie publikacji naukowych i prezentację wyników badań projektu na konferencjach naukowych.

Wymagania kompetencyjne