Instytut Informatyki Stosowanej
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Egzoszkielety przez Społeczne Okulary: Analiza Semantyczna i Tematyczna Anglojęzycznych Wpisów i Postów na Wybranych Mediach Społecznościowych

Innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji: analiza danych;
Innowacyjne zastosowanie sztucznej inteligencji: robotyka.

Projekt ten skupia się na zebraniu i analizie wpisów oraz postów z mediów społecznościowych, aby zrozumieć, jak społeczeństwo postrzega technologie asystujące, ze szczególnym uwzględnieniem egzoszkieletów. Celem projektu jest zebranie danych i przekształcenie ich w bazę wiedzy, zawierającą informację o opinii społeczeństwa na temat egzoszkieletów, jako innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii wspomagających, posiadających potencjał do znaczącej transformacji życia ludzi poprzez poprawę ich mobilności i funkcji fizycznych.

Głównym zadaniem projektu jest dokładne przeanalizowanie zebranych treści, aby wydobyć z nich głos społeczeństwa dotyczący egzoszkieletów. Pozwoli to zrozumieć, jakie są społeczne potrzeby, oczekiwania, a także obawy związane z tą technologią. Informacje te są nieocenione dla twórców technologii wspomagających, zespołów badawczych i projektantów medycznych, ponieważ mogą wykorzystać te dane do opracowania bardziej dopasowanych i akceptowalnych rozwiązań, które lepiej odpowiadają na potrzeby i oczekiwania przyszłych użytkowników.

W projekt przewiduje się pracę nad publikacją naukową, która będzie bazować na wynikach przeprowadzonej analizy. Publikacja ta będzie prezentować wnioski wyciągnięte z analizy danych społecznościowych, dostarczając ważnych informacji na temat społecznego odbioru technologii egzoszkieletów.

Projekt obejmuje:

Zbieranie Danych: wykorzystanie API Twittera/X i innych platform mediów społecznościowych do zbierania postów zawierających kluczowe frazy związane z egzoszkieletami.

Analiza Danych: zastosowanie narzędzi do analizy tekstu i sentymentu w celu zrozumienia emocji i opinii użytkowników.

Wizualizacja Wyników: prezentacja wyników w przystępnej formie za pomocą narzędzi do wizualizacji danych.

Synteza i Raportowanie: wsparcie w opracowaniu wniosków i rekomendacji w formie publikacji naukowej.

Projekt ten stanowi doskonałą okazję do zgłębienia tematyki interakcji człowiek-komputer i człowiek-robot, skupiając się na analizie danych z mediów społecznościowych, nie wymagając zaawansowanej wiedzy technicznej. Wymiernym wynikiem prac projektowych będzie publikacja naukową, bazującą na zebranych i przeanalizowanych danych. Osoba zainteresowana realizacją projektu otrzyma wsparcie techniczne i badawcze.