Cichy wirnik drona
Tematyka proponowanego projektu obejmuje badania emisji akustycznej wirnika małego drona, a jego celem jest redukcja generowanego hałasu. Planowane działania są częścią prac realizowanych w IMP PŁ, m.in. projektu LIDER Okanałowany wirnik nośny w układzie tandem dla polskiej elektromobilności (NUTRIA)*. Kandydat będzie pracował w ramach istniejących, interdyscyplinarnych zespołów badawczych.
Zakres badań będzie w dużym stopniu zależał od kompetencji i możliwości ich realizatora. Przykładowe działania mogą obejmować prace projektowe (np. zaprojektowanie stanowiska i procesu eksperymentalnego w oparciu o doświadczenia z innych, podobnych pomiarów); badawczo-rozwojowe (np. poszukiwania i aplikacja technik obniżających emisję hałasu, szczególnie rozwiązań biomimetycznych) oraz pomiarowe (prowadzenie badań, analiza i formułowanie wniosków). Badania będą prowadzone z użyciem infrastruktury i sprzętu pomiarowego IMP PŁ: komory bezodbiciowej i tunelu aerodynamicznego. W razie potrzeb prace mogą zostać rozszerzone na takie obszary jak aerodynamika, analiza komputerowa i wizualizacja przepływów, projektowanie maszyn itp.
W ramach proponowanego projektu planowane jest powstanie publikacji naukowych podsumowujących wykonane badania. Możliwe będą także różne formy aktywności popularyzującej wyniki prac, np. udział w konferencjach i sympozjach. Dzięki współpracy międzynarodowej z ośrodkami badawczymi w Niemczech (htw saar), Francji (ENSAM ParisTech) i Bułgarii (TU Sofia) możliwe będą także zagraniczne staże naukowe. Ze względu na konieczność pracy w międzynarodowych zespołach badawczych i analizy obcojęzycznej dokumentacji niezbędna jest dobra znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy w grupie.
* https://www.researchgate.net/project/Twin-shrouded-rotor-for-small-aerial-vehicle-NUTRIA
Po zakończeniu projektu student potrafi:
- planować i realizować zadania projektowe prowadzące do rozwiązania podjętego problemu
- w krytyczny sposób analizować i oceniać wyniki badań, również tych przeprowadzonych przez innych naukowców
- współdziałać w zespole w celu rozwiązania podjętego problemu dotyczącego analizowanej konstrukcji mechanicznej
- podejmować dyskusje w zakresie rozwiązywanego zagadnienia konstrukcji mechanicznej, weryfikować własne braki w wiedzy i je uzupełnić
- biegle posługiwać się nomenklaturą techniczną i naukową, w tym w języku angielskim, w mowie i piśmie
- Umiejętność pracy w grupie (badania będą prowadzone w ramach trwających projektów)
- Wysoki poziom samodzielności i samodyscypliny
- Podstawowa wiedza z zakresu matematyki, fizyki i programowania
- Dobra znajomość języka angielskiego (czytanie i pisanie)
- Atutem będzie znajomość / zainteresowanie zagadnieniami badanymi w projekcie
Preferowane kierunki studiów: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, kierunki powiązane z elektroniką