Brak zdjęcia

Dr hab. inż. Łukasz Szymański, prof. uczelni

Przewodniczący

Wieloletni pracownik Politechniki Łódzkiej. To tutaj dokonywały się kolejne stopnie jego awansu zawodowego i naukowego: magisterium (1999), doktorat (2005), habilitacja (2015).

W 2016 r. został powołany do pracy na stanowisku prof. uczelni. Reprezentuje dyscyplinę naukową automatykę, elektronikę i elektrotechnikę. Jego specjalności to reaktory termiczne, plazma technologiczna, plazma mikrofalowa, plazma łukowa, synteza nanorurek węglowych, obliczenia numeryczne, inżynieria cienkich warstw, utylizacja odpadów.

W ramach obowiązków naukowych zajmuje się badaniami związanymi z termicznymi metodami utylizacji odpadów z zastosowaniem łuku elektrycznego, plazmy, a także obejmującymi syntezę nanorurek węglowych w procesach termicznych – głównie zachodzących w reaktorach, wykorzystujących nagrzewanie rezystancyjne oraz plazmę mikrofalową i łukową, w zastosowaniach do budowy w nowoczesnych źródłach energii, w tym na potrzeby elektromobilności, a także w dziedzinie medycyny. Dodatkowo swoje zainteresowania kieruje w stronę szeroko rozumianej diagnostyki medycznej. Jest autorem lub współautorem ponad 90 publikacji, w tym kilkudziesięciu artykułów w czasopismach z ISI Master Journal List. Jest autorem i współautorem 5 patentów. Uczestniczył w realizacji kilkudziesięciu projektów badawczych finansowanych ze środków na naukę, a także 3 projektów w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej.

Od 1 września 2020 r. pełni obowiązki prodziekana ds. Rozwoju na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Jest zastępcą przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej, Przewodniczącym Rady Programowej Programu E2TOP, a także członkiem Rady Dyscypliny Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika. Ekspert w ramach Centrum Kompetencji 5G na Politechnice Łódzkiej. Był promotorem kilkudziesięciu prac inżynierskich oraz magisterskich, dwóch doktorantów w tym jednego w IDS PŁ.