Przejdź do treści

prof. dr hab. inż. Marcin Kozanecki

Chemia

Z wykształcenia technolog polimerów, z zawodu nauczyciel akademicki, a z zamiłowania naukowiec. Pracuje na PŁ od 2002 r. Obecnie prowadzi wykłady, seminaria i laboratoria z zakresu fizyki, analityki chemicznej i inżynierii materiałowej na wielu kierunkach studiów, m.in. nanotechnologii i Advanced Biobased and Bioinspired Materials. Promotor 20 prac magisterskich i 24 inżynierskich, z których znaczna część realizowana była wspólnie z uniwersytetami zagranicznymi z Portugalii, Francji, Włoch, Szwajcarii oraz z firmą Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o. Od 2019 r. także ambasador tej firmy na Wydziale Chemicznym PŁ, zaangażowany w organizację staży i praktyk studenckich.

Oprócz formalnej opieki nad doktorantami i dyplomantami od kilkunastu lat pracuje ze studentami-wolontariuszami, dając im szansę na rozwój własnych zainteresowań naukowych. Jego zaangażowanie i dobre kontakty z młodzieżą akademicką zaowocowały powołaniem go w 2011 r. na opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Nanotechnologów „Nano”, a funkcję tę pełni do dziś. Stara się również wspierać szczególnie uzdolnioną młodzież szkolną. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla studentów zagranicznych.

Jego działalność naukową można podzielić na dwa zasadnicze obszary: obszar materiałowy, związany z całą gamą materiałów funkcjonalnych oraz obszar analityczny, związany z wykorzystaniem różnych technik spektroskopowych w badaniach materiałowych. W ostatnich latach szczególnie bliskie są mu materiały „inteligentne”, czyli układy, które pod wpływem danego bodźca przechodzą gwałtowną przemianę fazową, skutkującą zmianą ich właściwości fizykochemicznych. W laboratorium spektroskopowym przeprowadza analizę materiałów polimerowych, węglowych, mineralnych, a nawet materii pochodzenia pozaziemskiego.

Uwielbia tajemniczą atmosferę teatru i dobrej książki, turystykę górską oraz poznawanie nowych miejsc, zwłaszcza tych odludnych.

Tematy badawcze