Przejdź do treści

prof. dr hab. inż. Beata Kolesińska

Chemia

Jestem doświadczonym nauczycielem akademickim. W trakcie wieloletniej pracy realizowałam różnorodne formy zajęć ze studentami – wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoryjne, zajęcia projektowe oraz seminaria, z których część prowadzono w języku angielskim. Mam doświadczenie w pracy ze studentami wszystkich stopni studiów.

Byłam promotorem 31 prac magisterskich, 45 prac inżynierskich oraz promotorem 12 prac doktorskich.

Oprócz formalnej opieki nad doktorantami i dyplomantami od kilkunastu lat pracuje ze studentami-wolontariuszami oraz wolontariuszami szkół średnich, dając im szansę na rozwój własnych zainteresowań naukowych.

Aktywnie pogłębiam swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach z zakresu nowoczesnych metod dydaktycznych i kursach językowych.

Do ważnych aktywności organizacyjnych należy praca w wielu komisjach działających przy Wydziale Chemicznym PŁ. Do najważniejszych osiągnieć promujących naukę należy: aktywny udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, współtworzenie Konkursu Chemicznego Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej oraz współtworzenie konkursu 360RG-CHEM Challenge będącego wspólną inicjatywą Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który po pierwszej edycji zmienił się w konkurs o zasięgu europejskim European 360RG-CHEM Challenge.

Aktywność naukowa i organizacyjna to również pełnienie funkcji przewodniczącej Sekcji Chemii Organicznej w PTChem oraz bycie członkiem Executive Committee European Peptide Society.

Organizowałam/współorganizowałam (członek komitetu naukowego, przewodnicząca/członek komitetu organizacyjnego) wiele konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Za swoje badania, działalność dydaktyczną i organizacyjną byłam wielokrotnie nagradzana przez Rektora Politechniki Łódzkiej oraz inne gremia konkursowe

Mój dorobek naukowy obejmuje 114 publikacji z tzw. listy filadelfijskiej, 33 publikacje w recenzowanych czasopismach zagranicznych spoza listy JCR, 16 rozdziałów w książkach, 18 zgłoszeń patentowych i 16 przyznanych patentów. Byłam kierownikiem i/lub głównym wykonawcą w 18 projektach badawczych finansowanych przez NCN, NCBiR.

Jestem Liderem Zespołu Chemii i Inżynierii Peptydów i Białek, którego główne zainteresowania dotyczą syntezy, badań oraz wykorzystania fragmentów białek i syntetycznych peptydów. Wykorzystując metody syntezy peptydów i ich pochodnych staramy się otrzymać zbiory peptydów będące fragmentami białek o właściwościach zbliżonych do natywnego białka. Selekcja aktywnych fragmentów białek pozwala na zastosowanie peptydów w medycynie, inżynierii biomedycznej i biologii.

Główne nurty badawcze to:

Uwielbiam podróżować i poznawać inne spojrzenia na świat. W wolnych chwilach lubię przebywać na łonie natury. Jestem fanką muzyki oraz książek.

Tematy badawcze