dr inż. Joanna Kopania
Proakademik, z wykształcenia biofizyk, z doświadczenia akustyk, zajmujący się szeroko pojętą ochroną środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z ochroną przed hałasem. Od 2012 roku pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, obecnie zatrudniony w Zespole Ekotechniki. Kierownik Laboratorium akustycznego LabNOISE, utworzonego na Wydziale OiZ PŁ w 2017r. Czynnie pracuje w Radzie kierunku Zarządzanie i Inżynieria Zarządzania. Członek dwóch znaczących towarzystw naukowych: The European Regional Science Association, Polskiego Towarzystwa Akustycznego oraz European Acoustics Association.
Prowadzone zajęcia obejmują zarówno grafikę inżynierską 2D i 3D jak i metody diagnostyki maszyn i urządzeń czy wibroakustykę maszyn i urządzeń, ochronę środowiska w organizacji/przedsiębiorstwie w kontekście zrównoważonego rozwoju, najlepsze dostępne techniki w technologii przemysłowej oraz procesy i operacje jednostkowe w technologii przemysłowej. Dotychczas była promotorem ponad 20 prac magisterskich i ponad 30 prac magisterskich z inżynierii i zarządzania produkcją.
Zajęcia prowadzi interaktywnie, starając się angażować studentów w pracę i działania. Lubi pracę z młodzieżą, bo są oni dawcami inspiracji poprzez swoje autentyczne zaangażowanie.
W pracy naukowo-badawczej skupia się na zagadnieniach związanych z ochroną środowiska, ze szczególnym naciskiem na redukcję hałas. Prace badawcze realizuje w kilku obszarach:
- hałas w środowisku przemysłowym - wykorzystanie nowoczesnych technik obrazowych do badań hałasu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w różnych obszarach przemysłowych, badania nad nowymi materiałami akustycznymi;
- hałas w przepływie - badania hałasu w instalacjach wentylacyjnych, redukcja hałasu urządzeń stosowanych w wentylacji czy klimatyzacji, wykorzystanie bioniki w projektowaniu cichych maszyn wirnikowych;
- hałas środowiskowym - realizacja map akustycznych, analizy akustyczne i opracowanie strategie redukcji hałasu dla zakładu przemysłowego, analiza stref ciszy w przestrzeni miejskiej, badania jakości klimatu akustycznego.
Wyniki swoich badań systematycznie publikuje w recenzowanych czasopismach naukowych, rozdziałach w monografiach tematycznych, artykułach promujących naukę. Swoje doświadczenie naukowe wykorzystywała także podczas realizacji projektów naukowych.
W wolnym czasie uwielbia i uprawia turystykę rowerową. Najczęściej spędza wolny czas podróżując rowerem po Polsce - niejednokrotnie z „miernikiem hałasu” nagrywając krajobrazy dźwiękowe niezwykłych w Polsce miejsc. Lubi czytać książki historyczne oraz relaksować się przy muzyce klasycznej. Z pasją uprawia swój permakulturowy ogród.
Tematy badawcze
Inteligentne materiały budowlane