dr inż. Jacek Podgórski
Pracownik naukowo-dydaktyczny pracujący w Politechnice Łódzkiej od 1995 r. Pracę rozpoczynał w Instytucie Elektroniki a następnie od 2008 roku w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych, która powstała na drodze wyodrębnienia się Zakładu Przyrządów Półprzewodnikowych z Instytutu.
Od lat jest związany z tematyką elektroniki i informatyki w szkolnictwie. Jest współtwórcą programów studiów realizowanych na wydziałach: Fizyki Technicznej i Informatyki Stosowanej (Optoelektronika – II stopień Fizyki Technicznej), Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (specjalność Applied Electronics – II stopień Elektronika i Telekomunikacja – studia międzynarodowe z podwójnym dyplomem).
Z powodu swoich dodatkowych zainteresowań informatyką przyczynił się do utworzenia pierwszego w kraju Edukacyjnego Centrum Szkoleniowego Apple (AATCe) działającego przy Uczelni wyższej. W kolejnych latach rozwijając ten kierunek działalności doprowadził do podpisania umowy developerskiej pomiędzy WEEIA oraz Apple Inc. Umowa ta umożliwia łatwiejszy dostęp do materiałów szkoleniowych niezbędnych przy nauce programowania oraz umożliwia współpracę studentów PŁ zarówno z tą renomowaną firmą ja i innymi centrami szkoleniowymi.
Zgodnie z zasadą „Lifelong Learning” podnosił wielokrotnie swoje kwalifikacje doskonaląc zarówno swój warsztat dydaktyczny jak i merytoryczny. W roku 1999 ukończył Podyplomowe Studium Pedagogiczne przy Politechnice Łódzkiej. W kolejnych latach uczestniczył w wielu certyfikowanych kursach i szkoleniach z zakresu szeroko rozumianej elektroniki i informatyki w wielu prestiżowych ośrodkach naukowo-dydaktycznych w kraju i za granicą jak również stażach we współpracujących jednostkach zagranicznych (Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Ukraina).
Od roku 2019 zaczął wprowadzać nowoczesne metody dydaktyczne do prowadzonych przez siebie zajęć. Metody te poznane na szkoleniach dotyczących: Problem Based Learning, Case Teaching, Flipped Education, TRIZ pozwoliły na rozszerzenie zakresu przekazywanej studentom wiedzy oraz na włączeniu studentów w aktywny proces dydaktyczny.
Jest specjalistą z zakresu elektroniki, ze szczególnym uwzględnieniem przyrządów półprzewodnikowych. Jest autorem bądź współautorem wielu publikacji naukowych publikowanych w czasopismach naukowych bądź prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych jak również redaktorem naczelnym podręczników akademickich. Bierze czynny udział w projektach finansowanych przez KBN, NCBiR i UE, których tematyka związana jest z projektowaniem, modelowaniem i symulacją nowoczesnych przyrządów półprzewodnikowych.
W pracy naukowej stara się zrozumieć fizykę materiałów stosowanych w elektronice, schodząc do poziomu atomów i wykorzystując do tego modele i symulacje. Stara się projektować nowatorskie przyrządy półprzewodnikowe oparte o nowe materiały półprzewodnikowe, czasami o jeszcze niepoznanych do końca właściwościach. Projekty oparte są w głównej mierze na symulacjach numerycznych i czasami weryfikowane w laboratorium technologicznym.
Prywatnie pasjonat dobrego filmu, muzyki i książki. Uwielbia podróżować poznając nowe kultury i inne spojrzenie na otaczający nas świat.