dr inż. Anna Klepacz-Smółka
Jestem zaangażowanym nauczycielem od prawie 13 lat, który chciałby w swoich studentach wzbudzić pasję do studiowania i samodzielnego pogłębiania wiedzy. Pokazać radość jaka może płynąć z pracy naukowej, odkrywania i rozwiązywania problemów oraz współpracy z ludźmi. Swoje kompetencje w zakresie dydaktyki poszerzałam między innymi biorąc udział w szkoleniu podstawowym (Fundamentals of University Teaching and Tutoring Programme) oraz zaawansowanym („Train the Trainer” i „Educational leadership”) w ramach projektu Mistrzowie dydaktyki, jak również w jego wdrożeniu na PŁ. Przez trzy semestry prowadziłam tutoring personalny dla najzdolniejszych studentów PŁ, który był dla mnie wspaniałym doświadczeniem, ponieważ spotkałam trójkę niezwykle utalentowanych ludzi, każdy z nich inny i każdy wymagający innego podejścia. Chęć poszerzenia swoich kompetencji nauczyciela skłoniła mnie również do udziału w szkoleniu The Baltic University Programme Teachers’ Course on Education for Sustainable Development in Higher Education oraz szkolenia dla nauczycieli na pokładzie „Fryderyka Chopina” – co było dużym wyzwaniem. Staram się korzystać z licznych szkoleń organizowanych na PŁ, ponieważ uważam, że jeżeli człowiek, a w szczególności nauczyciel się nie doskonali to stoi w miejscu i bardzo często popada w rutynę. Mam doświadczenie w pracy ze studentami obcokrajowcami zarówno w Polsce w ramach zajęć na IFE, jak i w czasie wyjazdu w ramach Erasmus+ na Uniwersytet w Coimbrze (Portugalia), czy School of Environment and Energy, Peking University Shenzhen Graduate School, Chiny w czasie krótkoterminowego stażu naukowego, co było dużym wyzwaniem i przeżyciem. Prowadzę zajęcia z biologicznych metod oczyszczania ścieków, mikrobiologicznej analizy wody, biopaliw, podstawi inżynierii chemicznej i biochemicznej oraz technologii farmaceutycznej. Byłam promotorem ponad 20 prac inżynierskich oraz ponad 15 prac magisterskich w tym wykonywanych we współpracy z uczelniami polskimi jak i zagranicznymi.
Jestem otwarta na nowe wyzwania, a praca z młodym uzdolnionym człowiekiem jest bardzo wymagająca. Obecnie pełnię funkcję Prodziekana ds. studenckich.
Od zawsze, czyli od czasów studiów, interesuje mnie szeroko pojęta inżynieria chemiczna, a w szczególności inżynieria bioprocesowa. Naukowo zajmuję się hodowlą mikroalg i cyjanobakterii oraz pozyskiwaniem z nich cennych substancji chemicznych. Dodatkowo interesuję się energetyczną waloryzacją biomasy (produkcja biogazu) oraz zrównoważonym rozwojem w kontekście produkcji przemysłowej - biorafinerie. Uwielbiam prace w zespołach interdyscyplinarnych, oprócz współpracy z zespołami badawczymi z PŁ współpracuję również z zespołami z Uniwersytetu w Coimbrze nad energetycznym wykorzystaniem odpadów roślinnych, z Peking University Shenzhen Graduate School, nad hodowlą i pozyskiwaniem cennych substancji z termofilnych sinic, Uniwersytetem w Dortmundzie nad produkcja kryptoficyny przez cjanobakterie. Ostatnio nawiązałam współpracę z zespołem z Uniwersytetu Jagielońskiego zajmującym się produkcją specyficznych barwników przez mikroalgi i cjanobakterie.
Jestem osoba otwartą, lubiącą przebywać wśród ludzi. Uwielbiam czytać (głowinie fantasy), poznawać nowe miejsca, ludzi i kultury. Lubię sport, który daje mi energię do życia. Kilka lat temu odnalazłam moją obecnie największą pasję – tango.