Przejdź do treści

dr inż. Anna Jędrzejczak

Mechanika

Od 2016 roku jestem zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Inżynierii Materiałowej, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Od tego czasu prowadziłam/prowadzę na wielu kierunkach studiów zajęcia dydaktyczne (wykłady, laboratoria) z zakresu nauki o materiałach, biomateriałów czy zaawansowanych metod badań materiałów - zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Dotychczas byłam promotorem 10 prac dyplomowych inżynierskich (pisanych w języku polskim oraz angielskim) a także 4 prac dyplomowych magisterskich. Byłam również promotorem pomocniczym prac dyplomowych a także opiekunem praktyk realizowanych w Instytucie Inżynierii Materiałowej przez studentów Wydziału Mechanicznego. Od roku akademickiego 2021/2022 jestem opiekunem naukowym studenta należącego do grona najzdolniejszych studentów Wydziału Mechanicznego, realizującego zajęcia według indywidualnego toku studiów. Współpracuję ze studentami w ramach koła naukowego działającego przy Instytucie Inżynierii Materiałowej. Jestem wykładowcą Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego, gdzie prowadzę zajęcia dla dzieci (warsztaty) wzorowane na zajęciach akademickich. Pełnię rolę pełnomocnika ds. umiędzynarodowienia badań naukowych w Instytucie Inżynierii Materiałowej a także współorganizuję międzynarodowe seminaria naukowe w obszarze Dyscypliny Inżynierii Materiałowej w Politechnice Łódzkiej. W ciągu ostatnich lat byłam opiekunem grup 1 roku na kierunku Inżynieria Materiałowa, od roku akademickiego 2022/2023 jestem opiekunem 1 roku na Wydziale Mechanicznym.

Moja działalność naukowa związana jest głównie z wykorzystaniem technologii plazmowych, w tym przede wszystkim metody chemicznego osadzania z fazy gazowej wspomaganego plazmą częstotliwości radiowej (RF PECVD) w celu modyfikacji powierzchni materiałów inżynierskich, m.in. biomateriałów dla poprawy ich biokompatybilności lub innych właściwości użytkowych. W pracy naukowej skupiam się na technologii wytwarzania powłok diamentopodobnych (DLC, diamond-like carbon), domieszkowanych powłok DLC, międzywarstw poprawiających adhezję powłok do podłoża a także strukturyzacji w plazmie powierzchni materiałów, w tym stopów tytanu. Poza pracami związanymi z procesami technologicznymi badam i analizuję również wybrane właściwości powierzchni, takie jak: morfologia, topografia, skład i struktura chemiczna oraz wybrane właściwości mechaniczne.

Uwielbiam: czytać książki - zwłaszcza o tematyce psychologicznej, jazdę na rowerze i podróże. Interesuję się także fotografią

Tematy badawcze