Przejdź do treści

dr hab. inż. Cezary Rapiejko, prof. uczelni

Inżynieria mechaniczna

W 1998 roku podjął pracę naukową jako asystent w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2006 roku a swoje kwalifikacje naukowe podnosił odbywając staże naukowe w Joint Research Centre - Ispra we Włoszech, Imperial Collage w Londynie w Wielkiej Brytanii oraz Albert Ludwig University we Freiburgu w Niemczech. Ponadto w latach 2005-2006 w ramach stypendium Marie Curie odbył staż naukowy w Ecole Centrale de Lyon we Francji. Od 2006 roku jest zatrudniony w Katedrze Technologii Materiałowych i Systemów Produkcji PŁ. W roku 2009 został zaproszony do Francji do Ecole Centrale de Lyon do realizacji badań w ramach Visiting Professor.

W ramach swojej działalności naukowej był/jest wykonawcą badań w ramach projektów finansowanych m.in. przez Unię Europejską we współpracy z polskimi odlewniami. Doświadczenie zawodowe pozwoliło mu na prowadzenie ponad 20 prac dyplomowych. Pełnił rolę promotora pomocniczego w dwóch zakończonych postępowaniach doktorskich, krajowym oraz we Francji.

W ramach działalności dydaktycznej realizował lub realizuje zajęcia na kilku kierunkach studiów I i II stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych): Mechanika i Budowa Maszyn, Inżynieria Materiałowa, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Inżynieria Produkcji, Mechatronika, Transport, Organizacja i Zarządzanie, Techniki Dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym oraz zajęcia dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W 2010 roku ukończył Kurs Trenerów organizowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK. Program kursu został opracowany w oparciu o Brytyjskie Standardy Kompetencji w Zakresie Treningu, Uczenia się i Rozwoju. 

Jego zainteresowania naukowe związane są opracowywaniem nowych materiałów – stopów metali lub modyfikacją istniejących w kontekście poprawy właściwości mechanicznych oraz trybologicznych. Zajmuje się badaniami związanymi z rafinacją lub/i modyfikacją stopów lekkich o osnowie aluminium oraz magnezu. W powiązaniu z opracowywaniem nowych stopów metali również pracuje nad nowymi technologiami otrzymywania wysokojakościowych odlewów części maszyn we współpracy z polskimi odlewniami.

Wyniki swoich badań systematycznie publikuje w recenzowanych czasopismach naukowych, zgłoszeniach patentowych oraz patentach. Zdobyte doświadczenie naukowe wykorzystał w czasie realizacji wielu projektów badawczych.

W chwilach wolnych lubi podróżować, zwiedzać interesujące miejsca. Pasjonuje się żeglarstwem a od kilku lat jest czynnym członkiem Klubu Żeglarskiego Politechniki Łódzkiej, w którym pełni funkcję wicekomandora ds. technicznych. Lubi jeździć na nartach i czytać książki, w szczególności związanych  z okresem II wojny światowej.  

Tematy badawcze