dr hab. inż. Artur Wirowski

budownictwo

Nauczyciel akademicki związany z Politechniką Łódzką od 2005 r. Pracuje na stanowisku adiunkta w grupie pracowników naukowo‑dydaktycznych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Mechaniki Konstrukcji. Uczy studentów na kierunku budownictwo. Oprócz tego już drugą kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Rady Kierunku Studiów Budownictwo.

Prowadzi zajęcia z szeroko pojętej dziedziny mechaniki (statyka, dynamika) i informatyki (programowanie, metody numeryczne, sztuczna inteligencja), a także BIM i projektowania parametrycznego. Od wielu lat jest także opiekunem koła naukowego „Momencik” działającego przy Katedrze Mechaniki Konstrukcji. Promotor wielu prac inżynierskich i magisterskich.

Zajmuje się dynamiką struktur wykorzystywanych w budownictwie, a także np. chmur elektrycznych naładowanych kryształów lodu, które poddaje modelowaniu numerycznemu, analitycznemu oraz badaniom doświadczalnym. Drugim obszarem jego za zainteresowań naukowych jest sztuczna inteligencja, szczególnie metody i algorytmy ewolucyjne. Z połączenia tych dwóch dziedzin powstawały jego dotychczasowe projekty naukowe.

Pasjonat astronomią i filozofii neoimmaterializmu. Stara się żyć i myśleć interdyscyplinarnie, i uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, a na świecie jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zbadania. W czasie wolnym uprawia wysokogórskie wycieczki, nurkowanie na rafie koralowej, chętnie czyta także książki science-fiction.

Tematy badawcze