Przejdź do treści

dr hab. Anna Marzec, prof. uczelni

Chemia

Jest absolwentem Wydziału Chemii na Politechnice Łódzkiej. Na Wydziale Chemicznym PŁ i Uniwersytecie Claude Bernard uzyskała podwójny dyplom doktora nauk technicznych „co-tutelle” (2014 r.), a następnie stopień doktora habilitowanego (2019 r.). W latach 2011-2012 obyła staż naukowy we Francji (Claude Bernard University, Ingénierie des Matériaux Polymères CNRS), natomiast w latach 2015-2016 odbyła staż przemysłowy w firmie Paradyż Sp. Z O.O. Od roku 2019 jest członkiem Rady Dyscypliny Nauk Chemicznych.

Od 2015 r., będąc pracownikiem Instytutu Technologii Polimerów i Barwników (I-33) na Wydziale Chemicznym, skupia się na pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

   Była opiekunem i promotorem ponad 30 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Była promotorem jednego doktoratu, a obecnie jest opiekunem naukowym pięciu doktorantów, w tym trzech doktoratów wdrożeniowych. Była również opiekunem studentów w trakcie prowadzenia przez nich badań naukowych w ramach Indywidualnego Toku Studiów oraz w trakcie ich wolontariatów.

     Brała udział w projektach MEGAFON - MEGA FAJNE ODKRYCIA NAUKOWE  i Ścieżki Młodych Odkrywców finansowany przez NCBiR, gdzie prowadziła autorskie zajęcia dotyczące otrzymywania „inteligentnej masy” i „piasku kinetycznego", dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej.

Jej zespół badawczy zajmuje się szeroko pojętą tematyką badawczą związaną z otrzymywaniem, modyfikacją i aplikacją dodatków polimerowych stosowanych w technologii tworzyw sztucznych. Prace koncentrują się również wokół nowoczesnych materiałów inteligentnych oraz badaniu ich reakcji na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura, światło czy pH. Badania zespołu skupiają się również na opracowywaniu nowych substancji barwiących o poprawionych właściwościach fizyko-chemicznych (zwiększona stabilność chemiczna, odporność na działanie UV, temperatury) i materiałów polimerowych wykazujących dodatkową funkcjonalność (aktywność biobójcza, selektywne odbicie promieniowania, powierzchnie o zwiększonej hydrofobowości itp.). Prace badawcze obejmują również prace nad odzieżą medyczną wykazującą właściwości przeciwwirusowe i biostatyczne oraz specjalistycznych tekstyliów do zastosowań militarnych.

W chwilach wolnych od pracy lubi przebywać na łonie natury, interesuje się zielarstwem i ziołolecznictwem. Cytatem, który określa jej charakter, a zarazem inspiruje są słowa Konfucjusza: „Największym powodem do chwały nie jest nigdy nie upaść, ale umieć podnieść się za każdym razem, kiedy upadniemy”.