Przejdź do treści

dr inż. Katarzyna Znajdek

Fotowoltaika, OZE

Moje doświadczenie zawodowe w roli nauczyciela akademickiego zdobyłam głównie przygotowując oraz realizując zajęcia laboratoryjne i projektowe oraz w mniejszym stopniu wykłady dla studentów WEEIA Politechniki Łódzkiej. Prowadzę zajęcia w języku polskim i angielskim z obszarów tematycznych dotyczących odnawialnych źródeł energii (OZE), w szczególności, zagadnień związanych z fotowoltaiką od projektowania, poprzez technologie wytwarzania, pomiary parametrów przyrządów, do aplikacji użytkowych. Oprócz tego, jestem współtwórcą oraz opiekunem laboratorium technologicznego elektroniki elastycznej, gdzie studenci mają możliwość zapoznania się w sposób praktyczny z metodami wytwarzania elementów elektroniki na podłożach elastycznych.

Dydaktyka stanowi nieodłączny element mojej pracy na uczelni, dlatego sukcesywnie rozwijam swoje kompetencje w tym obszarze kładąc nacisk na nowoczesne projektowe metody kształcenia (DT, PBL, RBL, CS, ID, UXD etc.) połączone z realizacją zadań zorientowanych na rzeczywiste problemy technologiczne oraz potrzeby użytkowników. Doświadczenie zawodowe w tym zakresie zawdzięczam w dużym stopniu współpracy międzynarodowej uwzględniającej profesjonalne szkolenia oraz wymianę dobrych praktyk akademickich z uczelniami w Europie takimi jak: INSA Lyon we Francji, University of Vigo w Hiszpanii, UIT Arctic University of Norway w Tromso w Norwegii, Tallinn University of Technology w Estonii, University of Naples Federico II (UNINA) we Włoszech, czy Taras Shevchenko National University w Kijowie w Ukrainie. Ponadto aktywnie uczestniczyłam i uczestniczę w międzynarodowych projektach edukacyjnych z inicjatyw Baltic University Programme, MNiSzW, czy Erasmus Plus. Uczestniczę również w wymianie osobowej z wymienionymi uczelniami partnerskimi, gdzie prowadzę zajęcia dydaktyczne w ramach mobilności akademickiej.  Za szczególne zasługi dla oświaty otrzymałam roku 2022 prestiżowe odznaczenie państwowe - „Medal Komisji Edukacji Narodowej”.

Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z technologiami wytwarzania oraz metodami poprawy sprawności elastycznych, nieorganicznych struktur fotowoltaicznych. Z tą tematyką powiązanych jesz szereg możliwości aplikacyjnych w tworzeniu kreatywnych rozwiązań wykorzystania elastycznej fotowoltaiki, także w kontekście przyrządów zintegrowanych z elementami użytkowymi, od koncepcji architektonicznych, poprzez zastosowania w pojazdach różnego typu, elektronikę mobilną, aż po systemy tekstroniczne. W tym obszarze jestem współautorką dwóch książek oraz kilkudziesięciu prac naukowych i referatów konferencyjnych, a także dwóch przyznanych patentów. W swojej dotychczasowej działalności naukowej brałam udział zarówno w opracowaniu jak i w realizacji dziewięciu projektów badawczych, w tym pięciu krajowych i czterech międzynarodowych. Byłam kierownikiem w dwóch spośród projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Również w dwóch projektach międzynarodowych, pełniłam funkcję lidera grupy badawczej. Aktualnie jestem liderem zespołu naukowego w projekcie aplikacyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowanym we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą FlexiPower Group.

Naukowe efekty prac badawczych, uzyskane z moim udziałem, zostały w ostatnich latach wyróżnione kilkoma nagrodami, do których należą m.in.: „Stypendium dla Wybitnego Młodego Naukowca” przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, „Nagroda za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego” przyznana w dziedzinie nauk technicznych przez Polską Akademię Nauk, czy Nagroda Fundacji Kościuszkowskiej w programie wymiany osobowej do Stanów Zjednoczonych na półroczny staż naukowy w New York University.

Jestem osobą proaktywną, lubię eksplorować, jestem ciekawa nowych, inspirujących doświadczeń i nieustannie wyznaczam sobie nowe cele. Bardzo lubię odkrywać historie ludzi, często czerpiąc z nich inspiracje i przykłady, które mogę przekazać dalej.

Na co dzień jeżdżę rowerem (również do pracy), słucham audiobooków (najbardziej cenię sobie biografie), trenuję boks, trochę biegam, zimą lubię snowboard i łyżwy.

Lubię aranżować wnętrza, konstruować i odnawiać przedmioty w myśl podejścia zero waste.

Zazwyczaj wszystko dokładnie planuję, w tym podróże, z których chcę dowiedzieć się i przeżyć jak najwięcej, bo rzadko wracam w to samo miejsce.

Interesuję się też zdrowym odżywianiem, w tym także wpływem diety oraz aktywności fizycznej, umysłowej i mentalnej na jakość życia.

Jestem otwarta i tolerancyjna względem ludzi, lubię poznawać ich pasje i wzajemnie dzielić się doświadczeniami. Uważam, że każdy człowiek jest wyjątkowy i interesujący. Myślę, że każdy pojawia się po coś naszym życiu, albo czegoś nas uczy, albo my uczymy się czegoś od niego. W obu przypadkach generujemy rozwój.